FAIL (the browser should render some flash content, not this).

Hava dolmuş yıl sonunda, yolculuk 50 lira

17.03.2008 | Nazlı Topçuoğlu |Referans Gazatesi

Hava taksilerdeki talep patlaması hava dolmuşun yolunu açtı. Jet Analiz Havacılık'ın yıl sonunda uçuşa başlatmayı planladığı 30-50 kişilik hava dolmuşlar, kullanılmayan güzergahlarda 50 YTL'den yolcu taşıyacak. Jet Analiz Havacılık'ın Ticaret Müdürü Gökçe Boztepe hava dolmuşların Türkiye'deki yüzde 80'i kullanılmayan 650 havalimanına da iş potansiyeli kazandıracağına işaret etti. "Şu an için İstanbul-Çorlu-Bursa gibi yatırımların hızlandığı dolayısıyla seyahatlerin sıklaştığı hatlarda büyük havayollarının seferi yok. Ücreti 3 bin doları bulan 10 kişilik hava taksiler de bu açığı doldurmuyor" diyen Boztepe İspanya'daki İberia Nostrum, Almanya'daki Luftansa Regional ve İtalya'daki Alitalia'nın 25 euroluk hava dolmuşu modelinin Türkiye'de yeni bir pazar yaratacağını belirtti.

 

300'e yakın hava taksi siparişi aldık

Son iki senedir ayda 300'e yakın hava taksi siparişi aldıklarını belirten Boztepe, bunların uçak yetersizliği gibi sebeplerden ancak yüzde 15'ine cevap verebildiklerini, bu yüzden de hava dolmuş uygulamasına başlayacaklarını söyledi. Kısa mesafeli uçuşlarda 8-10 kişilik uçakların çok pahalıya geldiğini ifade eden Boztepe, "En çok iş yaptığımız uçak grubu 30 kişilikler ama Türkiye'de bu boyutta çok uçak yok. Bu açığı doldurmak üzere 45 dakikayı geçmeyen, kullanılmayan atıl rutlarda yol alacak hava dolmuşları yapacağız" dedi. Boztepe ilk etapta İstanbul, Bursa, Samsun, Kastamonu, Trabzon arasındaki kısa hatlarda 30 ve 70 kişilik uçaklarla uçuşa başlayacaklarını dile getir di. Ayrıca Konya ve Sinop'tan yoğun talep geldiğini belirten Boztepe, kısa mesafeli hatlardaki otobüsler in doluluğunu göz önüne alarak 50 kişilik uçaklarla maksimum 85 YTL'lik uçuşlar yapacaklarını ifade etti.  

 

600 milyon dolara finansör aranıyor 

Boztepe'nin 2004'te şekillendirmeye başladığı proje kapsamında bir de havacılık okulu bulunuyor. Sivil havacılık eğitimlerinin verileceği okul ayrıca özel uçak almak isteyenleri de şirket kurma külfetinden kurtaracak. "20 bin dolarlık uçak alınca 100 bin dolara şirket kurmak gerekiyor. Havacılık okuluyla insanların aldıkları uçakları bünyemize dahil edip boz zamanlarında eğitim amaçlı kullanacağız" diyen Boztepe, ayrıca paraşüt eğitim uçaklarının da akşamları bölgeler arası nakliyat yapabileceğini belirtti. Yaklaşık 600 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçirilecek proje için Boztepe geçen sene Avusturyalı bir bankayla beraber Alanya havalimanı için ihaleye de girdi. Ancak son anda TAV'ın da katıldığı ihalede elenen Boztepe, "Proje hala aktif. Finansörlerle görüşmeler devam ediyor. Tüm altyapımız hazır. 2 balon, 20 uçak, 3 planör, 4 paraşüt uçağı olacak. Alanya meydanı da açıldıktan sonra TAV ile anlaşmaya çalışacağız" dedi.